دوشنبه ۴ تير ۱۴۰۳ , 24 Jun 2024
در بیمارستان شهید مدرس تهران انجام شد

انجام موفقیت آمیز ترمیم دریچه میترال بدون جراحی باز

برای اولین بار در دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی عمل ترمیم دریچه میترال از طریق پوست بدون نیاز به جراحی باز (میترال کلیپ) در مرکز پزشکی، آموزشی و درمانی شهید مدرس تهران انجام شد.
انجام موفقیت آمیز ترمیم دریچه میترال بدون جراحی باز
به گزارش فانا، با این فرایند درمانی نوین که توسط تیم قلب بیمارستان مدرس (دکتر محمدحسن نمازی و دکتر مرتضی صافی) و تیم اکو به سرپرستی دکتر محمدخانی و تیم بیهوشی قلب با موفقیت انجام پذیرفت، دو بیمار درمان شدند.

روش جراحی باز برای اصلاح نارسایی شدید دریچه میترال در برخی بیماران به دلیل نارسایی شدید قلبی یا ریسک بالای عمل، وجود ندارد و این امر موجب کاهش طول عمر و کیفیت زندگی این بیماران می‌شود. اما این روش نوین به صورت کار تیمی با مشارکت متخصصان قلب، فلوشیپ اینترونشن، فلوشیپ اکوکاردیوگرافی و بیهوشی قلب انجام می‌گیرد.

در این روش، وسیله‌ای به نام کلیپ از طریق سیاهرگ کشاله ران و زیر دید اشعه ایکس از دیواره بین دهلیزی عبور کرده و وارد دهلیز چپ قلب می‌شود؛ سپس با هدایت اکوکاردیوگرافی سه بعدی از راه مری، لبه‌های دریچه میترال گشاد شده که از هم فاصله گرفتند را به هم نزدیک کرده و نارسایی را اصلاح می‌کنند.

با استفاده از این روش درمانی، طول دوره بستری بیمار در بیمارستان کاهش می یابد به نحوی که بیمار یک تا دو روز پس از انجام پروسیجر(فرایند درمانی) می تواند با بهبودی قابل توجه علایم و افزایش طول عمر ترخیص ‌شود.

 
منبع : وبدا
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی


شرکت های برگزیده