سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ , 28 May 2024
اظهارنظر عجیب عجیب نماینده دولت در اتاق اصناف

تحریم برای ما رحمت بود!

نمایش یک بیمارستان تمام ایرانی از امروز در جنوبی‌ترین نقطه تهران آغاز شد، محلی برای عرضه توانمندی تولیدکنندگان ایرانی که حالا بیش از ۷۰درصد حجمی نیاز بازار تجهیزات پزشکی کشور را تامین می‌کنند.
تحریم برای ما رحمت بود!
به گزارش فانا، از صبح امروز در نمایشگاه شهر آفتاب، نمایشکده بیمارستان تمام ایرانی با تجهیزات پزشکی داخلی به صورت دائمی برقرار شد. تجهیزاتی که گفته می‌شود تا حدود ۷۰ درصد ارزبری برای واردات را کاهش داده. از دستگاه‌های تست قلب و تشخیص مارجین سرطان گرفته تا انواع ونتیلاتورها، ساکشن جراحی، دستگاه‌های دیالیز، مانیتور علائم حیاتی و دستگاه تصویربرداری اختصاصی از قلب و حتی یونیت و صندلی دندانپزشکی که تا پیش از این همه وارداتی بوده‌اند.

قرار است به زودی انجمن تولیدکنندگان دارو هم یک نمایشکده دائمی از داروهای ایرانی را در این مکان برپا کنند تا فضایی در دسترس برای نمایش توانمندی‌های صنعت پزشکی ایران باشد.
 
صنعت تجهیزات پزشکی را دریابیم

مریم قاسمی، دبیر انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان تجهیزات و ملزومات پزشکی در آیین افتتاحیه این نمایشکده دائمی گفت: چیزی که امروز در این فضا شاهد هستید مورد نیاز حوزه پزشکی، دندانپزشکی، دارویی و آزمایشگاهی است و یک ارائه کوچک از توانمندی‌های قابل توجه صنعت‌گران حوزه تجهیزات پزشکی ایران است.

دکتر جلیل سعیدلو، رئیس هیئت مدیره انجمن صنفی تولیدکنندگان تجهیزات پزشکی هم عنوان کرد: اگر امروز با افتخار یک نمایشکده از بیمارستان کامل با تجهیزات پزشکی ساخت ایران داریم، به این دلیل است که همکاری‌های زیادی در این حوزه وجود داشته و بسترسازی مناسبی هم شکل گرفته است. دائمی بودن این نمایشکده هم باعث می‌شود که فضای همیشه دسترس برای نشان دادن توانمندی‌های این حوزه به هیات‌های تجاری خارجی در زمان ورود به کشور فراهم باشد.

سعیدلو البته انتقادی درباره وضعیت تولیدکنندگان مطرح کرد و گفت: چند سالی است که بحث تولید توسعه و اهمیت به آن مطرح است اما نمی‌دانیم چرا دراولویت قرار نمی‌گیرد. باید حال تولیدکننده خوب باشد و اینگونه نیست. تقاضای ما این است که بحث گردشگر نقدینگی در تولید تجهیزات پزشکی از سوی مسئولان جدی گرفته شود.

او ادامه داد: تورم در حال حاضر چیزی حدود ۵۰درصد است و معنا ندارد که تولیدکننده کالایش را با حاشیه سود ۱۷ درصد به بیمارستان‌ها تحویل دهد و حتی با گذشت یکسال هم آن را دریافت نکند. بدون گردش نقدینگی فقط می‌توان وضعیت موجود را حفظ کرد. اگر می‌خواهیم توسعه صنعت داشته باشیم و ۵۰ درصد تجهیزات سرمایه‌ای و ۸۰درصد تجهیزات مصرفی را بالاتر ببریم باید چنین مشکلاتی حل شود.

سعیدلو تاکید کرد: توانمندی اقتصادی کشور ما ایجاب می‌کند که این مسائل حل و فصل شود تا تولیدکننده به فکر تولید محصولات جدیدتر باشد. این درحالی است که خطوط تولید فرسوده شده‌اند و نیاز به سرمایه‌گذاری دارند. اگر نیاز به ارز ترجیحی هست، باید آن را در اختیار تولیدکننده قرار دهند. خط تولید به روز، محصول کیفی و قابل رقابت تولید می‌کند و عمر بیشتری هم خواهد داشت.

این فعال حوزه تجهیزات پزشکی با انتقاد از قیمت‌گذاری دستوری هم بیان کرد:‌ هیچ کشور توسعه یافته‌ای با قیمت‌گذاری دستوری توسعه پیدا نکرده است. باید اجازه دهیم در یک بستر سالم قیمت‌ها در یک بستر رقابتی سالم کنترل شود. این مساله در حال لطمه زدن به کسانی است که در حوزه تجهیزات پزشکی فعال هستند و از این مساله رنج می‌برند. در حالی که قیمت‌گذاری دستوری باید فقط درباره اقلامی تعیین شود که ارز ترجیحی می‌گیرند.
 
سود رقابت سالم به مردم می‌رسد

قاسم نوده فراهانی، نماینده وزیر صمت هم با تاکید بر این که تولید نجات دهنده کشور است، گفت: این مسالهاگر محقق شود بسیاری از مشکلات حذف خواهد شد که در وهله اول بیکاری است. برای تولید و حمایت از تولید تاکنون فقط شعار داده‌ایم که اگر این اتفاق رخ می‌داد وضعیت از شرایط فعلی بهتر بود. البته نکته اینجاست که تحریم برای ما رحمت بود آن هم در حالی که پیشتر تولیدکنندگان واسطه چینی‌ها، هندی و تایلندی‌ها بودند. اما اکنون در حوزه تجهیزات پزشکی، دندانپزشکی و آزمایشگاهی در دنیا حرف برای گفتن داریم.

فراهانی درباره مشکلات تامین نقدینگی تولیدکنندگان هم بیان کرد: زمانی که سرمایه تولیدکنندگان در بیمارستان‌ها می‌خوابد، نمی توان توسعه را رقم زد. چون کالا را می‌فروشند و ۱۲ تا ۱۵ ماه طول می‌کشد که سرمایه بازگردد. در این شرایط تولیدکننده دیگر اشتیاق به ادامه فعالیت ندارد.

او درباره قیمت‌گذاری هم توضیح داد: در حوزه کسب و کار و تجارت، حرف اول را رقابت می‌زند و اگر دولت‌ها بین تجار رقابت ایجاد کنند، مردم از این رقابت بهره خواهند برد. مثال این وضعیت در گذشته بوده که کپسول پنی‌سیلین در کشور نداشتیم و انگلیسی‌ها آن را با قیمت ۹۶ تومان برای ۸ کپسول وارد می‌کردند و آن زمان دلار ۶ تومان بود. آنها سه سال در کشور ما پول هنگفتی به جیب زدند. پس از آن آلمانی‌ها آمدند و این کپسول را ۴۸ تومان ارائه کرد و هشت ماه بعد هم آمریکایی‌ها با قیمت ۲۴ تومان ورود کردند. این نتیجه رقابت بود و نفع آن به مردم رسید.
 
کار آسان‌تر شد

اسحاق عامری، معاون فنی اداره کل تجهیزات پزشکی سازمان غذا و دارو هم گفت: پیشتر با این مشکل مواجه بودیم که برای نمایش چنین توانمندی‌هایی هیات‌های خارجی را مجا بروند، اما حالا با این نمایشگاه دائمی می‌توان برنامه‌ریزی‌های مناسبی برای حضور آنها در این فضاها داشت.
منبع : همشهری آنلاین
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی


شرکت های برگزیده