سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ , 28 May 2024
معاون وزیر و رییس سازمان غذا و دارو با اشاره به ضروت تجویز و مصرف منطقی دارو گفت: معتقدیم قیمت داروها در ایران بالا نیست به شرط آنکه پوشش صحیح بیمه ای داشته باشد.
مشروط بر پوشش صحیح بیمه ای؛ قیمت داروها در ایران بالا نیست
به گزارش فانا، دکتر سیدحیدر محمدی در دومین همایش ملی تجویز و مصرف منطقی دارو که در اصفهان برگزار شد، با تاکید بر اهمیت بحث تجویز و مصرف منطقی دارو، گفت: معتقدیم علیرغم همه تلاش های صورت گرفته، هنوز مصرف و تجویز دارو در کشور منطقی نشده و این موضوع دلایل متعددی دارد.

وی ادامه داد: طبق اعلام سازمان بهداشت جهانی، تقریبا حدود نیمی از داروها دارای تجویز و مصرف نامناسب هستند. در عین حال نیمی از بیماران نیز در مصرف صحیح داروها کوتاهی می‌کنند؛ این در حالیست که استفاده نامناسب از داروها می‌تواند منجر به هدر رفت منابع شود.

وی با اشاره به چالش‌های اصلی تجویز و مصرف منطقی دارو در کشور تصریح کرد: سازمان غذا و دارو در این زمینه کمیته کشوری تجویز و مصرف منطقی دارو را تشکیل داده است و دستورالعمل‌های مربوطه نیز در این راستا تدوین شده است.

وی همچنین به اقدامات مرتبط با تامین پایدار دارو و آموزش‌های صورت گرفته در راستای تجویز و مصرف منطقی دارو در دانشگاه‌ها اشاره کرد و افزود: کمیته کشوری تجویز و مصرف منطقی دارو از سال ۱۳۷۹ در کشور تشکیل شده است و هدف تشکیل این کمیته ارتقای سطح خدمات در حوزه دارو و ارایه الگوی صحیح مصرف داروها بوده است.

او با بیا اینکه موضوع مصرف منطقی همیشه به معنای کم کردن مصرف نیست، بلکه در برخی موارد داروهایی که باید مصرف شود نیز به صورت صحیح مصرف نمی‌شوند.

 وی در بخش پایانی صحبت هایش گفت: تامین دارو به سختی در کشور انجام می‌شود و تامین نقدینگی، تامین مواد اولیه و جابجایی ارز نیز لذا  امیدواریم با مجموعه اقدامات انجام گرفته، تجویز و مصرف دارو در کشور مدیریت شود.
منبع : ایفدانا
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی


شرکت های برگزیده