چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ , 24 Jul 2024
چیذری در گفت‌وگو با فانا:

زنجیره تامین دارو و تجهیزات پزشکی ماهانه به ۴۰۰ میلیون یورو ارز نیاز دارد

بانک مرکزی از بهمن ۱۴۰۲ تاکنون این مبلغ را به درستی پرداخت نکرده است
رئیس انجمن صنفی تولید، تامین، توزیع و صادرکنندگان تجهیزات و ملزومات پزشکی و دارویی گفت: اگر صف‌های طولانی مردم و خانواده بیماران را در مقابل داروخانه‌ها و مراکز درمانی دیدید، اگر مشاهده می‌کنید که هر روزه در مراکز درمانی، بیمار و خانواده آن با کادر درمان درگیری فیزیکی پیدا می‌کنند و یا پزشکان دچار افسردگی شدند، دلایل آن را در بانک مرکزی جستجو کنید. نمی‌دانم چرا به دستور رسیدگی معاون اول رئیس‌جمهوری درباره مخاطرات حذف یارانه از درمان توجه نمی‌کنند.
زنجیره تامین دارو و تجهیزات پزشکی ماهانه به ۴۰۰ میلیون یورو ارز نیاز دارد
علیرضا چیذری در گفت‌وگو با فانا افزود: زنجیره تامین دارو و تجهیزات پزشکی ماهانه به ۴۰۰ میلیون یورو ارز نیاز دارد اما بانک مرکزی از بهمن ۱۴۰۲ تاکنون این مبلغ را به درستی پرداخت نکرده است. خدا را شکر ارز داریم و شواهد آن هم تامین بیش از یک میلیارد ارز موردنیاز صنعت است.

وی گفت: پدیده‌ای به نام قاچاق معکوس در دارو و تجهیزات پزشکی نداریم. اگر باور ندارید با هم به داروخانه‌های ترکیه و عراق سری بزنیم تا متوجه شویم. شیرخشک ایرانی غیرممکن است در کشورهای اطراف جز افغانستان استفاده شود. به سوریه، ونزوئلا و آمریکای جنوبی هم قاچاق معکوس نداریم. بانک مرکزی برای حفظ زنجیره درمان، دارو و تجهیزات پزشکی آماده‌باش باشد.

رئیس انجمن صنفی تولید، تامین، توزیع و صادرکنندگان تجهیزات و ملزومات پزشکی و دارویی تاکید کرد: عجیب است که یک تفاهم‌نامه سه‌جانبه بدون بار مالی به امضای دو عضو دیگر رسیده اما در بانک مرکزی مسکوت مانده است. تجربه تلخ تخصیص ریال به دارویار، بدهی مراکز درمانی را افزون کرده و باعث نارضایتی عمومی شده است. ۹۷ همت مابه‌التفاوت از تامین‌کنندگان دارو گرفتند و ۳۰ همت را به زنجیره تولید دارو بازگردانند. مطالبه ما از هیات دولت این است که تا دیر نشده کمبود منابع و ارز را باور کنند و اگر باور دارند بانک مرکزی را توجیه کنند.
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی


شرکت های برگزیده